18 maja 2024

Przenośniki taśmowe mogą się wydawać prostymi mechanizmami. Obserwując je z zewnątrz, można odnieść wrażenie, że działają bez wysiłku, a ich konstrukcja jest niezwykle prosta. Nie do końca jednak jest to prawdą. Dla płynnej pracy taśmy niezbędny jest sprawny i złożony mechanizm, który ją napędza, a także podtrzymuje. Podstawowe elementy to krążniki, które jednak niewiele by zdziałały bez solidnych wsporników.

Różnorodność wsporników

Wsporniki zwykle służą jako elementy podtrzymujące krążniki. Odpowiednie profile wsporników do przewodników taśmowych umożliwiają umocowanie krążników w ten sposób, aby w pełni wykorzystać ich funkcjonalność. Warto zauważyć, że obecnie dostępne są bardzo różnorodne wsporniki do przenośników taśmowych. Oczywiście różnią się one przede wszystkim budową, która dostosowana jest do pełnionych funkcji. Stosuje się odmienne profile belek nośnych. Ponadto, szerokość i długość wsporników również są zróżnicowane. Kwestią kluczową jest również kąt niecki. Co więcej, także skład materiałowy w przypadku poszczególnych wsporników może być nieco odmienny. Ze względu na wymienione różnice pomiędzy wspornikami, bardzo ważne jest, aby dobierać je odpowiednio do potrzeb.

Wsporniki

Jak dobierać wsporniki do przenośników taśmowych?

Podstawową kwestią jest określenie właściwych wymiarów wsporników. Ich określeniem powinien się zająć fachowiec, który uwzględniając cechy danego projektu, poda optymalne wymiary. Ponadto, niezwykle istotne jest, aby wsporniki wykonane były z materiałów, które umożliwią im pracę w określonych warunkach. Rzecz w tym, iż przenośniki taśmowe często pracują w warunkach ekstremalnych. Ponadto, są narażone na bardzo duże obciążenia, ze względu na przemieszczanie ciężkich ładunków. Wsporniki powinny być dostosowane do takich warunków pracy. O tego typu parametrach decydują natomiast przede wszystkim materiały, z których elementy te są wykonane. Polecamy również zamawianie wsporników jedynie u sprawdzonych producentów, którzy są doceniani za solidność. Wykonują oni na zamówienie wysokiej jakości elementy, dokładnie dopasowane do potrzeb.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Czy warto kupować warzywa i owoce EKO?

28 czerwca 2018
Close