20 kwietnia 2024

Sporo osób posiada swojego pupila, troszczy się o niego, dba oraz pielęgnuje. Wszystko po to aby niczego mu nie brakło. Żeby więc nasz podopieczny był zdrowy i szczęśliwy musi być szczepiony. Uchroni go to przed licznymi chorobami mającymi negatywny wpływ na jego rozwój oraz samopoczucie. Bycie więc opiekunem psa czy też kota wiąże się z licznymi obowiązkami i dużą odpowiedzialnością.

Które szczepienia psa są obowiązkowe i jak często należy je powtarzać

Wszystkie szczepienia psa są tak samo ważne jak te które wykonuje się ludziom. Niestety wielu opiekunów zaniedbuje ten element profilaktyki zdrowia czworonoga. Zgodnie z przepisami prawa obowiązkowe jest tylko jedno szczepienie przeciw wściekliźnie. Można jednak zaszczepić psa na inne groźne choroby prowadzące nawet do śmierci pupila. Można do nich zaliczyć szczepionki przeciwko parwowirozie, nosówce i chorobie Rubartha.

Weterynarz Warszawa

Można także zaszczepić psa na dodatkowe choroby. Zazwyczaj uzależnione to jest od trybu życia pupila oraz zaleceń weterynarza. Zazwyczaj dla psów biegających po lesie lub lubiących pływać proponuje się szczepienie przeciwko leptospirozie. Tej samej szczepionki na pewno nie podaje się typowym kanapowym pieskom. Czworonogi mieszkające w schronisku lub jeżdżące na wystawy zazwyczaj szczepi się przeciwko dermatofitozie oraz herpeswirozie.

Kalendarz szczepień

Podobnie jak ludzie psy muszą przejść cykl szczepień. Najwcześniej szczepienie szczeniaka podaje się w 5 a 6 rokiem życia. Zabezpieczamy w ten sposób zwierzę prze nosówką i parawirozą. Po trzytygodniowej przerwie ponawia się szczepienie i dodaje chorobę Rubartha. Ostatnią dawkę podaje się zazwyczaj między 12 a 13 tygodniem życia. W tym okresie dodatkowo dochodzi obowiązkowa wścieklizna oraz wirus parainfluenzy i adenowirus. Psa po tym okresie można również doszczepić przeciwko dodatkowym chorobom.

Należy pamiętać, że po szczepieniu zwierzę będzie osłabione dlatego ze spacerem warto się wstrzymać przez cały cykl szczepień. Należy zapewnić mu dostęp do czystej wody oraz karmy.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Jak zarządzać domowym budżetem?

10 sierpnia 2018
Close