15 lipca 2024

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się maksymalnym dążeniem do energooszczędności budowanych domów. Wciąż rosnące ceny paliw oraz energii elektrycznej powodują, że za wszelką cenę staramy się zminimalizować koszty codziennego utrzymania domu. W tym celu stosujemy dobrej jakości materiały budowlane, przykładamy większą uwagę do termoizolacji budynku, a także inwestujemy w stolarkę budowlaną o maksymalnej szczelności.

Na kolejny plan wchodzą ekologiczne i ekonomiczne urządzenia i systemy ogrzewania domu czy też zaopatrywania go w energię elektryczną. Rosnąca popularność paneli solarnych, pomp ciepła, czy też paneli fotowoltaicznych pokazuje, że coraz bardziej przekonujemy się do alternatywnych źródeł energii. W naszych ciepłych i szczelnych domach musimy jednak zadbać również o czyste i świeże powietrze, które zapewni nam dobre samopoczucie. W tym celu coraz bardziej popularne stają się systemy wentylacji z wymiennikiem ciepła, czyli tak zwane rekuperatory.

Jak działają rekuperatory?

System scentralizowanej wentylacji z wymiennikiem ciepła łączy wszystkie przewody wentylacyjne zarówno te nawiewne, jak i wywiewne w jednym przewodzie zbiorczym. Tak połączone przewody wentylacyjne można podłączyć do centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła. Ta z kolei pozwala na odzyskiwanie ciepła, które jest usuwane z domu, w celu ogrzewania powietrza, które do niego wchodzi. Jak to możliwe? Powietrze z zewnątrz pobierane jest przez czerpnie, a następnie kanałem wentylacyjnym trafia do centrali wentylacyjnej. W centrali wentylacyjnej powietrze przechodzi przez filtr powietrza, a dalej kierowane jest na wymiennik ciepła.

rekuperator

Latem wymiennik ciepła ochładza powietrze, z kolei zimą jest ono tam ogrzewane, zanim trafi do wnętrza domu. Z wymiennika ciepła powietrze przewodami wentylacyjnymi rozprowadzane jest do odpowiednich pomieszczeń, gdzie dostaje się przez nawiewniki. Umieszczone w pomieszczeniach kratki wywiewne pobierają kolei zużyte powietrze i kanałami przenoszą je do centrali, skąd dalej wentylator wyciągowy kieruje je do wymiennika ciepła, a potem do wyrzutni powietrza znajdującej się na dachu.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Obozy i kolonie dla Twojego dziecka

2 maja 2019
Close