15 lipca 2024

Każdy kierowca z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowa eksploatacja oraz konserwacja samochodu. Właściwa troska o pojazd wpływa na komfort jazdy, jak również na długość użytkowania pojazdu i koszty z tym związane. O czym zatem należy pamiętać, aby eksploatacja auta przebiegała w sposób prawidłowy?

Jak dbać o samochód?

Podstawowym obowiązkiem kierowców jest przeprowadzanie regularnych przeglądów samochodu. Co najmniej raz w roku należy udać się do mechanika, który dokładnie sprawdzi najważniejsze podzespoły pojazdu, takie jak silnik, pasek rozrządu, koła, układ hamulcowy, zawieszenie, czy sprzęgło. W serwisie sprawdzić można również poziom płynów eksploatacyjnych. Zaniedbanie tych kwestii wpłynąć może na bezpieczeństwo jazdy i doprowadzić do poważnych awarii pojazdu. O wymianie jakich płynów należy zatem pamiętać?:

  • Płyn hamulcowy – zaleca się jego wymianę co 2 lata, aby zachować całkowitą skuteczność hamowania.
  • Płyn chłodniczy – poziom płynu powinno się sprawdzać regularnie. Jego wymiana nie tylko wpływa bezpośrednio na chłodzenie silnika, lecz płyn smaruje również poszczególne elementy układu chłodniczego.
  • Olej silnikowy – jego poziom sprawdza się przed każdym dłuższym wyjazdem, lub co najmniej raz w miesiącu.
  • Płyn do spryskiwaczy – zależnie od pory roku, stosować należy płyn letni lub zimowy.

Jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu jest silnik. Aby nie doszło do jego awarii, trzeba przede wszystkim dbać o układ rozrządu. Zerwanie paska lub łańcucha prowadzi zazwyczaj do poważnych uszkodzeń i wiąże się z dużymi wydatkami.

pasek rozrządu

Za co odpowiada samochodowy układ rozrządu?

Układ rozrządu ma niezwykle ważny wpływ na działanie silnika. To właśnie on wpływa na dostarczanie ładunków do cylindrów oraz odprowadzanie gazów spalinowych. Zerwanie paska rozrządu skutkuje uszkodzeniem tłoków i głowicy oraz zniszczeniem całego silnika. Do najczęstszych przyczyn zerwania paska należą m.in.: zatarcie łożyska rolki, zbyt wysoka temperatura, ciała obce pomiędzy jego elementami, kontakt z paliwem lub olejem oraz niskie ciśnienie oleju.

Pasek rozrządu – wymiana        

Rozrząd w samochodzie powinien być wymieniany co ok. 5-6 lat  lub po przejechaniu ok. 100 tys. km. Jeśli zdecydujemy się na wymianę paska rozrządu, warto przy okazji wymienić również rolki, napinacz oraz pompę wody. Pasek rozrządu jest stosowany w samochodach częściej niż łańcuch, gdyż jego wymiana jest mniej skomplikowana i czasochłonna. Montaż nowego łańcucha wiąże się bowiem z instalowaniem napinacza olejowego i koła zębatego. Całkowite koszty wymiany rozrządu zależne są od rodzaju silnika i jego zabudowy.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

W czym może pomóc doradca finansowy?

23 kwietnia 2019
Close