30 października 2024

System emerytalny w Polsce składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest III filar, który w przeciwieństwie do dwóch pozostałych – nie jest obowiązkowy. Czym tak naprawdę się charakteryzuje?

Opłacanie jedynie podstawowych składek doprowadzi do wysokości emerytury wynoszącej jedynie  35-40%  obecnych zarobków. Taki wynik może nie zapewnić życia na „normalnym” poziomie. Dlatego powstał pomysł na  III filar emerytalny, który jest zbliżony do poprzedniego. Aby z niego skorzystać można przystąpić do pracowniczego programu emerytalnego (PPE), bądź założyć  Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).

Jedną z zalet posiadania konta IKE zwolnienie z 19% podatku od przychodów kapitałowych. Jednak, żeby to osiągnąć, należy wypłacić oszczędności dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Doradca finansowy szczegółowo przedstawi ofertę w razie jakichkolwiek wątpliwości.

link8.pl

Do PPE może przyłączyć się każdy pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu. Organizacją zajmuje się pracodawca przy porozumieniu z pracownikami. Opłacaniem składek zarządza także pracodawca potrącając je przy tym z wypłaty. Wysokość takiej stawki nie może jednak przekraczać w stawce podstawowej 7% wynagrodzenia.

Jednak w ramach składki dodatkowej stawka jest w całości finansowana z wynagrodzenia, a pracownik może samodzielnie ustalać jej wysokość. Pieniądze można wypłacać po uzyskaniu uprawnień emerytalnych w ratach bądź w całości.

Trzeci filar byłby jeszcze bardziej atrakcyjny, gdyby np banki je nieudostępniające przyciągały klientów ciekawszymi ofertami. Niestety większość firm twierdzi, że jeśli zaoszczędzamy 19% zysku poprzez uniknięcie podatku Belki (podatek od przychodów kapitałowych), mają prawo zawyżać ceny bądź obniżać oprocentowanie.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Wygodne łóżko do sypialni, czyli jakie?

30 kwietnia 2020
Close