Śmierć bliskiej osoby to zawsze bardzo trudny i bolesny czas. Formalności pogrzebowe, czy inne sprawy, wymagające uregulowania nie zawsze mogą poczekać, dlatego to, co możliwe warto przekazać w ręce specjalisty, który profesjonalnie zajmie się na przykład sprawami spadkowymi, które często wymagają fachowej wiedzy. Sprawy spadkowe najlepiej przeprowadzić u notariusza, z pomocą może też przyjść dobry prawnik, lub radca prawny, specjalizujący się w prawie spadkowym.
Dlaczego rodzinne sprawy spadkowe warto powierzyć dobremu prawnikowi?
Jeżeli zmarła osoba pozostawiła testament, to na jego podstawie dzielony jest majątek zmarłego, z zachowaniem obowiązującego prawa. Kodeks Cywilny reguluje zasady dziedziczenia ustawowego, natomiast Kodeks Postępowania Cywilnego określa procedury i formalności prowadzące do nabycia i podziału spadku. Testament może przekazywać majątek dowolnej osobie wskazanej przez zmarłego, jednak jeżeli zostają pominięte osoby najbliższe, tak czy inaczej należy im się tak zwany zachowek. Więcej komplikacji pojawia się w przypadku braku testamentu, wówczas dziedziczenie odbywa się na podstawie reguł dziedziczenia ustawowego. Reguły dziedziczenia ustawowego określają krąg spadkobierców oraz udziały, jakie przypadną każdemu z nich. Dobry prawnik oraz notariusz pomogą przeprowadzić proces spadkowy, skontaktują się ze wszystkim spadkobiercami, a także pomogą przygotować odpowiednie pismo, w przypadku chęci zrzeknięcia się testamentu, gdyż takie prawo przysługuje każdemu spadkobiercy.
Sprawy spadkowe po śmierci najbliższych
Sprawy spadkowe po śmierci męża lub inne rodzinne sprawy spadkowe takie jak sprawy spadkowe po dziadkach mogą dostarczyć sporo kłopotów, zwłaszcza jeżeli zmarły nie postawił testamentu, lub jeżeli w testamencie nie zostały uwzględnione najbliższe osoby. Jeżeli na przykład żona została pominięta w testamencie przez męża, należy jej się zachowek, podobnie jak nieuwzględnionym w testamencie dzieciom. Wyjątkiem jest wydziedziczenie. Jeżeli przed śmiercią spadkodawca wydziedziczył najbliższego członka rodziny, wówczas ten nie może ubiegać się o zachowek.
You must be logged in to post a comment.