Osoba niewiązana z branżą budowlaną, słysząc pytanie, co to jest palisada, zapewne odpowie, iż jest to element wykorzystywany do wystroju ogrodu. Natomiast to samo pytanie zadane doświadczonemu budowniczemu lub inżynierowi budownictwa, doczeka się zupełnie innej odpowiedzi, ponieważ palisada budowlana ma całkowicie odmienny charakter i przeznaczenie.
Palisada betonowa wykorzystywana na budowach stosowana jest w celu zabezpieczenia głębokich wykopów. W związku z tym nie spotkamy jej na placu budowy przy stawianiu domu jednorodzinnego, lecz podczas wznoszenia bardziej zaawansowanych konstrukcji, takich jak obiekty inżynieryjne na drogach szybkiego ruchu czy budynku o pokaźnych gabarytach.
Najczęściej stosowane typy palisad
Palisady, a ściśle mówiąc, palisady wiercone, gdyż do ich tworzenia używany jest specjalny świder, różnią się pod względem budowy i zastosowania. Do pierwszej grupy zalicza się palisady styczne, wykonywane w przypadku, gdy szczelność między palami nie jest konieczna. Wówczas odstęp między jednym a drugim palem wynosi od 50 do 150 mm i nie jest w żaden sposób maskowany.
Drugi rodzaj palisad to palisady sieczne, w których przypadku szczelność jest bardzo istotną cechą. Przestrzeń pozostawiona między następującymi po sobie palami wypełniana jest kolumnami ze specjalnego materiału, bądź palami, podobnymi do palów głównych. Zarówno w metodzie stycznej, jak i siecznej, do konstruowania palisady wykorzystywane są pale ze zbrojeniem.
Budowa palisady
Przyglądając się palisadom, łatwo zauważyć, że całość tworzą pale zbrojone, ustawione jedna obok drugiej. Zadaniem zbrojenia jest oczywiście wzmocnienie konstrukcji. Mimo wykorzystania żelbetu do tworzenia pali, nie zawsze ich wytrzymałość jest wystarczająca. Dlatego też przed przystąpieniem do wznoszenia konstrukcji, przeprowadzane są testy o nazwie próbne obciążenia pali, które mają na celu sprawdzić parametry konstrukcji wzmacniającej. Wykonywaniem tego typu działań, jak i montażem palisad, zajmuje się firma Aarsleff. Jest to dobrze znana marka, widoczna na budowach na terenie całego kraju. Wśród miast, w których znajdują się zrealizowane przez Aarsleff projekty, wymienić można m.in. Rzeszów, Gdańsk, Katowice, czy Warszawę.
You must be logged in to post a comment.