15 lipca 2024

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych medium w zakładach przemysłowych jest sprężone powietrze. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż jest ogólnie dostępne, bezpieczne i niezawodne w swoim działaniu. Z powodzeniem także zastępuje energię elektryczną i może służyć do bardzo szerokiego zastosowania.

Usprawniają one bowiem oraz ułatwiają pracę wielu maszyn czy urządzeń, które wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Przyjmuje się, że wystarczające suche powietrze powinno mieć wilgotność na poziomie 21% przy temperaturze 27 stopni Celsjusza i ciśnieniu 0,7MPa

Rodzaje osuszaczy

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza:

  • membranowe
  • ziębnicze
  • adsorpcyjne

Każde osuszacze mają inną technologię oraz budowę i przeznaczenie. Ważnymi parametrami tych urządzeń jest temperatura, w której dochodzi do skraplania pary wodnej. W zależności od przeznaczenia osuszacze powinny spełniać określone normy i wymagania co do danej wartości.

osuszacze

Osuszacze membranowe skraplają parę wodną przy pomocy specjalnej membrany z włókna polimerowego. Ich główną zaletą jest to, że do pracy nie potrzebują energii elektrycznej. Ponadto mają niewielkie rozmiary i bardzo cicho pracują.

Osuszacze ziębnicze

Osuszacze ziębnicze charakteryzują się tym, że ich sposób działania jest bardzo podobny do klimatyzatorów z lodówek, a więc wykorzystują tak zwany efekt rosy. Głównie składają się z wymienników ciepła, wentylatora oraz sprężarki.

Osuszacze adsorpcyjne są drugimi co do popularności osuszaczami wykorzystywanymi w przemyśle. Ich zasada działania polega na przepuszczaniu powietrza przez zbiornik z adsorbentem, który zazwyczaj jest w postaci granulowanego żelu lub nanoflitra. Następnie substancję adsorbującą przepuszcza się już osuszone powietrze, które zbiera wilgoć i wyprowadza ją na zewnątrz. Cały cykl trwa około 5 minut.

Więcej informacji można uzyskać na stronie osuszacze.eu

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Co dają kursy i szkolenia zawodowe?

13 czerwca 2019
Close