13 listopada 2024

Narzędzia dynamometryczne stosowane do profesjonalnego odkręcania oraz dokręcania połączeń śrubowych. Wykorzystują w tych celach ściśle określoną siłę, czyli tzw. moment obrotowy. Odpowiednie wybranie i dostosowanie tego parametru pozwala na przykręcenie połączenia zgodnego ze wskazaniami producenta danego komponentu. Klucze dynamometryczne polecane są w aplikacjach, które wymagają szczególnej precyzji łączenia części aluminiowych oraz stalowych.

Działanie klucza dynamometrycznego

Klucz dynamometryczny działa zgodnie z założeniami prawa Hooka, opracowanego przez naukowca Roberta Hooka w XVII wieku. Udowodnił on, że stopień odkształcania się ciała pod wpływem danej siły zawsze jest do niej wprost proporcjonalny. W przypadku połączeń, siłę wywiera samo narzędzie dynamometryczne. Poszczególni producenci elementów sami określają odpowiednie momenty odkręcania i dokręcania połączeń, zwykle na podstawie różnych czynników – np. materiału lub rozmiaru śruby. Zgodnie z tym założeniem, naprężenie w czasie pracy nie przekracza określonego procenta minimalnej granicy plastyczności, a współczynnik tarcia między śrubą i nakrętką ustalany jest odgórnie.

narzędzia dynamometryczne

Budowa i zastosowanie

Standardowy klucz dynamometryczny zbudowany jest ze sprężyny oraz specjalnej zapadki. Sprężyna napina się podczas dostosowywania siły wkręcania, dzięki czemu możliwe jest ustalenie właściwej siły napinającej. Zapadka odpowiada natomiast za zablokowania narzędzia dynamometrycznego w momencie, gdy uda się osiągnąć ustaloną siłą dokręcenia danego elementu. Na rynku znaleźć można klucze różnego typu, które przystosowane są do wielu zastosowań w przemyśle i technice. Najpowszechniej wykorzystuje się je w motoryzacji, przede wszystkim do dokręcania śrub w kluczowych podzespołach samochodowych.

Narzędzia dynamometryczne w motoryzacji

Klucze dynamometryczne przydają się np. do dokręcania śrub w bloku silnika. Część ta wymaga zastosowania odpowiedniej metodyki dokręcania, z uwzględnieniem określonego momentu oraz koniecznością wykonania kilku serii. Nieprawidłowe przeprowadzenie procesu dokręcania może wywołać uszkodzenia samej głowicy, uszczelki lub bloku silnika. Klucz dynamometryczny wykorzystać można również do dokręcenia śrub w kołach samochodowych. W tym przypadku również konieczne jest zachowanie odpowiedniej techniki – zbyt mocne dokręcenie śrub może utrudnić wymianę opon w terenie. Warto również zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tego rodzaju narzędzi do dokręcania świec oraz innych drobnych i delikatnych elementów.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

A może markowe długopisy na prezent?

30 stycznia 2019
Close