20 kwietnia 2024

Utarło się, że zabawki „mają płeć” – a więc są przeznaczone albo dla dziewczynek, albo dla chłopców. W rzeczywistości jednak takie podziały są sztuczne i nie wpływają pozytywnie na rozwój maluchów. Jak wybrać zabawki, które dadzą radość dzieciom obu płci?

Wystarczy wejść do dowolnego sklepu z zabawkami i uważnie przyjrzeć się sekcjom „dla dziewczynek” oraz „dla chłopców”, by zauważyć, że sprzedawcy i producenci mają bardzo konkretną wizję ról płciowych. Wśród artykułów dziewczęcych możemy znaleźć plastikowe odkurzacze, kuchenki, żelazka, lalki-bobasy oraz akcesoria związane z dbaniem o urodę: koraliki, lusterka, dziecięce kosmetyki do makijażu itp. Z kolei wśród zabawek chłopięcych dominują zestawy małego majsterkowicza, samochody, różnego typu narzędzia, pistolety, kolejki i produkty mające rozwijać zainteresowania naukowe. Jak widać, ta druga kategoria związana jest z szeroko pojętą sprawczością, zaś ta pierwsza – z dbaniem o dom i innych oraz o własny wygląd. Każdy rodzic powinien zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście są to wzorce, które chciałby przekazać swojemu dziecku. Jeśli nie – warto nad tym popracować, dobierając zabawki niezależnie od płci pociechy.

klocki dla dzieci

Zabawa i nauka

Zarówno rodzice dziewczynek, jak i chłopców powinni skupić się na zabawkach, które nie tylko bawią, ale również uczą. Istnieje mnóstwo propozycji, które są uwielbiane przez maluchy, a jednocześnie bardzo stymulujące. Idealnym przykładem są klocki dla dzieci, które rozwijają kreatywność, zdolności manualne oraz koncentrację uwagi. Fantastycznie sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabawki konstrukcyjne, akcesoria sportowe, gry planszowe, plastelina, ciastolina, piasek kinetyczny oraz zestawy małego naukowca, które mogą być początkiem nowych pasji naszych latorośli. Warto również sięgać po mądre książki, które promują pozytywne wartości i obalają szkodliwe stereotypy – również te dotyczące płci.

Lalka dla chłopca i samochód dla dziewczynki?

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by sięgać po zabawki, które tradycyjnie nie kojarzą się z płcią dziecka. Maluchy często wybierają to, co sugerują im rodzice. Wychowując pociechę w duchu równości, możemy zauważyć, że jej zainteresowania staną się znacznie szersze. Dziewczynki bawiące się samochodzikami prawdopodobnie za kilkanaście lat same będą prowadziły pojazdy, zaś chłopcy sięgający po lalki i plastikowe kuchenki mogą stać się świetnymi mężami i ojcami. Dzisiejszy świat wymaga od nas sprawdzania się w bardzo różnorodnych rolach. Warto już od najmłodszych lat uczyć swoje dzieci otwartości na rozmaite wyzwania oraz punkty widzenia.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Wyposażenie nowoczesnych wnętrz- gniazda rj45 legrand mosaic

21 lutego 2019
Close