21 listopada 2024

Dla wielu młodych Polaków obecny system emerytalny jest jeszcze olbrzymią abstrakcją. Przy obecnym zatrudnieniu oraz wynagrodzeniu, ciężko myśleć o tym, co będzie za kilkadziesiąt lat. Lecz jeżeli chcemy, aby nasza emerytura była godna, należy wcześniej o tym pomyśleć.

Polegając jedynie na systemie emerytalnym będziemy musieli się liczyć z tym, że w przyszłości będziemy cierpieć na brak pieniędzy. Należy więc indywidualnie zadbać o godziwe życie na starość.

Po przejściu na emeryturę, naszym jedynym zmartwieniem powinno być odpowiednie zorganizowanie wolnego czasu, którego będzie mnóstwo. Warto, aby właśnie w tym momencie mieć wystarczająco pieniędzy, by realizować wcześniej niespełnione marzenia. 

webino.pl

Trzeba więc posiadać wiedzę na temat działania całego systemu. Składa się on z trzech filarów z czego dwa pierwsze są obowiązkowe, czyli ZUS i OFE oraz III filar emerytalny  – PPE i IKE.

Na świadczenie I filaru obowiązkiem jest odkładanie składki w wysokości 19,52% wynagrodzenia. Pieniądze są automatycznie włączane do obrotu i wypłacane tym samym osobom, które w tej chwili pobierają świadczenia. Nasza wpłata rejestrowana jest wirtualnie i wypłacana zostaje po osiągnięciu wieku emerytalnego.

II filar czyli Otwarte Fundusze Emerytalne jest obowiązkowy dla każdej osoby, która urodziła się po 1969 roku. W tym przypadku zgromadzone finanse podlegają dziedziczeniu, a sama składka wynosi 2,3% wynagrodzenia brutto.

Ostatni III filar, nie jest konieczny. Właściciel tego konta sam decyduje o dysponowaniu własnymi  oszczędnościami. Niestety w Polsce nie zyskały jeszcze zbytniej popularności ze względu na stosunkowo niedawne ich wprowadzenie. Warto również dodać, że świadczenia w IKE przypadają także na wiek poniżej 67 lat oraz zwolnione są z podatku od dochodów kapitałowych.

Wydawać by się mogło, że obecnie młodzi ludzie, którzy podejmują pracę są w dogodnej sytuacji. Mogą bowiem zapewnić sobie już teraz lepsze życie na emeryturze. Niestety świadomość młodych nie jest wystarczająca w zakresie oszczędzania i ubezpieczenie na życie nie jest ich priorytetem.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close
Close