4 października 2024

Każdy właściciel posiadający kota stara się zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Kupuje odpowiednie karmy, dba o sierść oraz troszczy się o wszelkiego rodzaju rozrywki. Jednak nie zawsze zwraca uwagę na jamę ustną kota. Jak się okazuje może to być spory błąd, ponieważ zwierzak mający problemy z zębami staje się apatyczny, nie chce jeść oraz może odczuwać silny ból. Jak więc w porę udzielić niezbędnej pomocy?

A jednak koci dentysta

Stomatologia małych zwierząt to do tej pory była rzadkość. Zazwyczaj do weterynarza udawało się z dużymi psami a kotem nikt się nie przejmował. Ten trend na szczęście uległ zmianie i coraz więcej osób zabiera swoje koty na wizytę profilaktyczną w celu uniknięcia poważniejszych problemów. Szacunkowo około 70% kotów powyżej 2 roku życia ma większe lub mniejsze problemy z uzębieniem. Im pupil starszy tym bardziej narażony jest na poważniejsze schorzenia przyzębia i zębów. Oczywistym więc jest aby przynajmniej raz do roku przebadać podopiecznego.

sanacja jamy ustnej

Jak samemu zdiagnozować problem

Jak wiadomo liczne choroby zębów w początkowych fazach nie wykazują większych objawów. Kamień nazębny zazwyczaj pojawia się na tylnych zębach czego nie widać na pierwszy rzut oka. Zauważyć można jednak zaczerwienione dziąsła które u zdrowego kota powinny być różowe. Kolejnym symptomem istniejącej dolegliwości jest nieświeży oddech podczas ziewania naszego pupila. Uwagę należy także zwrócić na grymasy występujące na pyszczku. Jeżeli kociak się ślini i wykrzywia kiedy rusza pyszczkiem może oznaczać to iż jego zęby są rozchwiane. Wtedy też kot nie chce jeść bo sprawia mu to dużo bólu. Jeżeli zaobserwujemy te symptomy u naszego kotka należy jak najszybciej zabrać go do weterynarza.

Zabieg sanacji jamy ustnej

Jeśli nasze podejrzenia zostaną potwierdzone przez lekarza weterynarii zostaje przeprowadzony zabieg sanacji jamy ustnej. Wykonywany jest on wtedy gdy kot ma rozchwiane zęby, paradontozę czy też inne stwierdzone choroby jamy ustnej. Sanacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu usuwany jest kamień nazębny oraz zęby, których nie da się już uratować. Po zabiegu podawane są również antybiotyki aby zniwelować stan zapalny.

Sam zabieg nie jest bolesny jednak wymaga rekonwalescencji naszego kota podczas której nie będzie mógł jeść wszystkich pokarmów  jedynie miękką karmę.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Czy warto korzystać z usług projektanta wnętrz?

17 stycznia 2019
Close