Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się maksymalnym dążeniem do energooszczędności budowanych domów. Wciąż rosnące ceny paliw oraz energii elektrycznej powodują, że za wszelką cenę staramy się zminimalizować koszty codziennego utrzymania domu. W tym celu stosujemy dobrej jakości materiały budowlane, przykładamy większą uwagę do termoizolacji budynku, a także inwestujemy w stolarkę budowlaną o maksymalnej szczelności.
Na kolejny plan wchodzą ekologiczne i ekonomiczne urządzenia i systemy ogrzewania domu czy też zaopatrywania go w energię elektryczną. Rosnąca popularność paneli solarnych, pomp ciepła, czy też paneli fotowoltaicznych pokazuje, że coraz bardziej przekonujemy się do alternatywnych źródeł energii. W naszych ciepłych i szczelnych domach musimy jednak zadbać również o czyste i świeże powietrze, które zapewni nam dobre samopoczucie. W tym celu coraz bardziej popularne stają się systemy wentylacji z wymiennikiem ciepła, czyli tak zwane rekuperatory.
Jak działają rekuperatory?
System scentralizowanej wentylacji z wymiennikiem ciepła łączy wszystkie przewody wentylacyjne zarówno te nawiewne, jak i wywiewne w jednym przewodzie zbiorczym. Tak połączone przewody wentylacyjne można podłączyć do centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła. Ta z kolei pozwala na odzyskiwanie ciepła, które jest usuwane z domu, w celu ogrzewania powietrza, które do niego wchodzi. Jak to możliwe? Powietrze z zewnątrz pobierane jest przez czerpnie, a następnie kanałem wentylacyjnym trafia do centrali wentylacyjnej. W centrali wentylacyjnej powietrze przechodzi przez filtr powietrza, a dalej kierowane jest na wymiennik ciepła.
Latem wymiennik ciepła ochładza powietrze, z kolei zimą jest ono tam ogrzewane, zanim trafi do wnętrza domu. Z wymiennika ciepła powietrze przewodami wentylacyjnymi rozprowadzane jest do odpowiednich pomieszczeń, gdzie dostaje się przez nawiewniki. Umieszczone w pomieszczeniach kratki wywiewne pobierają kolei zużyte powietrze i kanałami przenoszą je do centrali, skąd dalej wentylator wyciągowy kieruje je do wymiennika ciepła, a potem do wyrzutni powietrza znajdującej się na dachu.
You must be logged in to post a comment.