4 października 2024

Lokaty bankowe to jedne z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych form oszczędzania i pomnażania środków. Znajdziemy pośród nich wiele produktów, które pod względem warunków deponowania pieniędzy można dostosować do swoich możliwości i potrzeb. Jak na ich tle przedstawia się lokata bankowa jednodniowa i jakie korzyści wynikają z jej założenia?

Lokaty bankowe – czym różnią się od lokaty jednodniowej?

Depozyty bankowe podzielić można na krótkoterminowe i długoterminowe. Czas trwania tych pierwszych zazwyczaj wynosi nie więcej niż 6-8 miesięcy. Jeśli chodzi o te drugie, dolną granicą czasową jest zwykle 12 miesięcy, a górną nawet 36 miesięcy. Niezależenie od czasu, na jaki zdeponujemy środki, w obu przypadkach kapitał ulega zamrożeniu. Warunkiem wypłacenia zysku z depozytu jest utrzymanie środków na lokacie przez cały czas jej trwania. Choć zysk jest z góry znany i pewny, to przerwanie lokaty przed datą jej wygaśnięcia skutkuje utratą skapitalizowanych odsetek. To podstawowe, powszechnie obowiązujące warunki, na jakich zakładamy lokaty, ale wyjątkiem jest tu lokata jednodniowa.

lokata bankowa jednodniowa

Lokata jednodniowa – jak działa?

Czasowe zamrożenie kapitału to podstawowa różnica pomiędzy lokatą jednodniową i innymi klasycznymi lokatami bankowymi. Na lokacie bankowej jednodniowej odsetki kapitalizowane są codziennie. To jej charakterystyczna cecha od momentu, kiedy została po raz pierwszy wdrożona na rynek – od roku 2002. Trwająca jeden dzień i najczęściej automatycznie odnawiająca się lokata pozwalała uniknąć 19% podatku od zysków kapitałowych. Jednak po uszczelnieniu systemu w 2012 roku i tej lokaty podatek nie ominął.

Jakie korzyści daje założenie lokaty bankowej jednodniowej?

W związku z dzienną kapitalizacją odsetek, środki, które deponujemy na lokacie jednodniowej nie ulegają czasowemu zamrożeniu. Jej oprocentowanie zazwyczaj plasuje się na poziomie 0,01%. W porównaniu z innymi lokatami z pewnością nie jest to wiele, ale lokata jednodniowa posiada inne zalety, które mogą przekonać do jej założenia.

  • Dostęp do środków – środki, które są zdeponowane na lokacie jednodniowej nie ulegają zamrożeniu;
  • Zachowanie płynności finansowej – dzięki dostępowi do środków, można z nich skorzystać, kiedy tylko będą potrzebne;
  • Elastyczność w oszczędzaniu – lokata jednodniowa pozwala na jednoczesne oszczędzanie i korzystanie ze środków;
  • Alternatywa dla tradycyjnego rachunku bankowego – w porównaniu z nieoprocentowanym rachunkiem bankowym, lokata jednodniowa pozwala na pomnażanie zdeponowanego na niej kapitału;
  • Niski próg wejścia – założenie lokaty jednodniowej jest proste, a wkład własny zazwyczaj nie jest wyższy niż 2000 zł.
Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close
Close