20 kwietnia 2024

Piękne storczyki cieszą się dużą popularnością – często można je dostrzec na parapetach i w mieszkaniach. Wiele osób narzeka jednak na to, że po niedługim czasie od przyniesienie storczyka ze sklepu do domu traci on swój piękny wygląd, pąki opadają, a kwiat stopniowo marnieje. Trzeba wiedzieć, że są to dość wymagające rośliny, które łatwo marnieją jeśli nie dba się o nie należycie. Ważne jest też, by właściwie je wybierać – liście mają być całkiem zdrowe, a pąki nierozwinięte, ewentualnie kwitnąc może tylko jeden kwiat.

Pielęgnacja storczyków – o czym trzeba pamiętać?

Storczyki pochodzą z ciepłych krajów, a wręcz tropików, potrzebują więc dużo światła słonecznego – najlepiej umieszczać je na parapetach wschodnich lub południowych. Lubią też wietrzenie, dlatego w ciepłych miesiącach można uchylać okna, na parapecie których stoją te kwiaty. Są to jednak rośliny ciepłolubne, dlatego kiedy na zewnątrz temperatura spada, należy na czas wietrzenia przenieść kwiat w inne miejsce. Dopływ świeżego powietrza jest jednak bardzo wskazany.

podlewanie orchidei

Ogromne znaczenie ma także właściwe podlewanie storczyków. Woda nie może zalegać w ziemi, ale też w podstawce, dlatego najlepiej jest umieszczać doniczki w stożkowatych, wysokich osłonkach. Podlewanie musi też odbywać się z wykorzystaniem wody przegotowanej, oczywiście chłodnej.

Pielęgnacja storczyków to też oczywiście regularne nawożenie, co między innymi wzmaga kwitnienie rośliny. Należy kupić nawóz przeznaczony specjalnie do storczyków i stosować go systematycznie zgodnie z zaleceniami producenta.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Jakie można wykonać ćwiczenia z kostką do jogi?

30 sierpnia 2019
Close