19 czerwca 2024

Wiele osób zachwyca się jogą, lecz boi się rozpocząć trening, gdyż są przekonani, że jest trudna. Otóż zależy to od naszych oczekiwań, potrzeb oraz predyspozycji. Dla początkujących istnieją specjalne akcesoria do jogi, które można wykorzystać w różnych ćwiczeniach.

Czym jest joga?

Joga –to technika samodoskonalenia, która jest połączenie treningu ciała z dyscypliną duchową. Codzienne ćwiczenia  rozciągają, wzmacniają oraz oczyszczają organizm, a także pozwalają osiągnąć wewnętrzne wyciszenie oraz psychiczną równowagę.

klocki do jogi

Klocki do jogi

Klocki do jogi to lekkie i poręczne akcesoria do jogi, ułatwiające wykonywanie ćwiczeń. Wyróżniamy ich kilka rodzajów, które różnią się materiałem, wymiarem lub wagą. Ich zastosowanie jest takie samo, zapobiegają powstawaniu kontuzji, będących wynikiem nadmiernego rozciągnięcia mięśni.

Przykładowe ćwiczenia

  1. Pozycja trójkąta

Polega ona na wypchnięciu jednej nogi do przodu oraz odstawieniu drugiej do tyłu tak, by uda w stosunku do podłoża tworzyły trójkąt. Przednią stopę skręcamy na zewnątrz o kąt 90 °, a tylną lekko do wewnątrz. Ręce wyciągamy na boki, po czym tą równoległą względem nogi będącej z przodu wykonujemy skłon, a drugą unosimy do góry. Jednak w tej pozycji trudno jest utrzymać prawidłowe ułożenie ciała. Zadanie to może ułatwić klocek, który podniesie punkt podłoża, na którym ma wesprzeć się dłoń.

  1. Asan parśvottanasana

Tutaj jednocześnie opuszczamy tułów do przodu, układamy dłonie na macie oraz wypychamy do przodu jedną nogę, a drugą pozostawiamy w miejscu, tak by mięśnie intensywnie się rozciągały. Nie każdy początkujący jest w stanie umieścić otwarte dłonie na podłodze, zachowując wyprostowany odcinek lędźwiowy. Dlatego warto zastosować dwa klocki, które mogą zapewnić stabilne oparcie dla rąk.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Zapobieganie wypaleniu zawodowemu

11 lutego 2019
Close