20 kwietnia 2024

Urządzanie biura jest równie ważne jak urządzanie własnego mieszkania. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady. W końcu wszystko, czym się otaczamy, wpływa na nasze samopoczucie, a w biurze dodatkowo na komfort i ergonomię pracy. Na co zwracać uwagę, wybierając meble do biura, by pracowało się nam dobrze i wygodnie?

Meble biurowe, a estetyka i wizerunek

Meble do biura współtworzą przestrzeń, w której spędzamy mnóstwo czasu – zazwyczaj jest to aż 1/3 naszej doby. Nie sposób nie zadbać zatem o to, by była to przestrzeń, w której dobrze się czujemy, która pozytywnie na nas wpływa. Zadbajmy więc, by wybrane meble, a konkretniej ich estetyka, szła w parze z naszymi upodobaniami. W przestrzeni, która to odzwierciedla, czujemy się znacznie lepiej, a tym samym stajemy się bardziej efektywni zawodowo.

Z nieco inną sytuacją mamy do czynienia, kiedy biuro jest jednocześnie przestrzenią, gdzie przyjmujemy klientów lub przestrzenią reprezentacyjną. Wtedy główną funkcją estetyczną mebli biurowych jest kreowanie naszego wizerunku. Cały wystrój wnętrza powinien być spójny z tym, co chcemy przekazać klientom. Nie sposób na przykład wyobrazić sobie nowoczesnej firmy, która otacza się meblami z poprzedniej epoki. Jej klienci dostaną w ten sposób sprzeczny komunikat, który nie zadziała na jej korzyść.

Meble do biura – postaw na funkcjonalność

Wybór konkretnych mebli do biura nie może być przypadkowy. Nawet najpiękniejsze meble nie spełnią swojego zadania, jeśli nie będą funkcjonalne. Każdy, pojedynczy mebel musi wpisywać się w tę zasadę. Przemyślmy, jakie konkretne rozwiązania usprawnią codziennie wykonywane zadania. Faktem jest, że funkcjonalne meble biurowe, które ułatwiają porządkowanie rzeczy, wpływają nie tylko na komfort pracy, ale i skracają czas wykonywania różnych obowiązków. Może warto postawić na wygodne regały lub witryny, a może lepiej sprawdzą się pojemne komody? Czasem tak proste rzeczy jak nadstawka na biurko robi ogromną różnicę, jeśli chodzi o możliwość uporządkowania przestrzeni roboczej. Nie zapominajmy o jeszcze jednej, bardzo ważnej rzeczy. W przypadku niektórych mebli – takich jak biurko czy fotel biurowy – w sposób szczególny należy zadbać o ich ergonomię. 

Zaplanuj, czyli rozwiązania na miarę potrzeb

Planowanie rozmieszczenia mebli biurowych w przestrzeni wydaje się nam rzeczą oczywistą. Jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Często mamy do czynienia z sytuacją, że kupujemy meble biurowe trochę bezwiednie, trochę „na oko”, bez wcześniejszej analizy. To duży błąd, bo łatwo wtedy zagracić pomieszczenie i zrobić z niego mało przyjemną i niefunkcjonalną przestrzeń.

Dobra zasada, którą warto się kierować, to „mniej znaczy więcej”. Wtedy, zamiast wielkiego i nie do końca funkcjonalnego regału, można wybrać mniejsze elementy – na przykład bardziej praktyczne szafki na dokumenty czy komody z pojemnymi szufladami, które wypełnimy elementami ułatwiającymi organizację różnych przedmiotów. Czasem warto pójść śladem minimalistycznym również po to, by zobaczyć, które rozwiązania najlepiej się sprawdzają, a z czasem uzupełnić zestaw mebli biurowych o kolejne elementy.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Jak nauczyć dzieci postępowania z pieniędzmi

12 lipca 2018
Close