20 kwietnia 2024

Mogłoby się wydawać, że brak gotówki w wysokości kilku tysięcy złotych przekreśla szanse na zakup wydajnego laptopa z najwyższej półki. Okazuje się jednak, że poleasingowe komputery klasy premium nabyć można nawet za mniej niż 2000 zł. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie, aby używane urządzenie spełniło nasze oczekiwania.

Wiek urządzenia

Zdarza się, iż na pozór laptopy poleasingowe wydają się pozostawać w świetnym stanie, natomiast w rzeczywistości są mocno wyeksploatowane. Jeżeli sprzęt był użytkowany przez 5-6 lat, w zasadzie nie jest możliwe, aby podzespoły działały płynnie. Przeważnie ich funkcjonowanie nie jest zadowalające dla użytkownika. Co więcej, należy pamiętać, że ze względu na postęp techniczny, nowsze procesory czy karty graficzne już na starcie są wydajniejsze od swoich poprzedników. Tym samym nawet najlepsze części sprzed kilku lat, dzisiaj na nikim nie zrobią już wrażenia. Ostatnią, ale być może nawet najważniejsza kwestią, jest wytrzymałość baterii. Po kilku latach eksploatacji bateria traci wiele mocy, przez co 5-letni laptop rzadko kiedy pracuje dłużej niż 2 godziny bez podłączenia do gniazdka. Tym samym, chcąc mieć dobry, niezawodny sprzęt, którego nie trzeba nieustannie ładować, polecamy inwestować w laptopy poleasingowe, liczące nie więcej niż 2-3 lata.

laptopy poleasingowe

Marka i seria laptopów

W przypadku laptopów nie można bagatelizować kwestii renomy producenta. Co więcej, zalecamy zwracać uwagę również na serię, w ramach której powstało dane urządzenie. O ile ogólną wydajność komputera można ocenić po zapoznaniu się z jego specyfikacją techniczną, o tyle kwestia trwałości jest już trudniejsza do oszacowania, zwłaszcza jeśli chodzi o obudowę, klawiaturę czy ekran laptopa. Przykładowo, kupując w zasadzie którykolwiek z laptopów z serii Lenovo ThinkPad, mamy pewność, co do jakości urządzenia. Oczywiście pod względem wydajności podzespołów, komputery ThinkPad znacząco różnią się między sobą, jednak łączy je zawsze solidne wykonanie i odporność na wstrząsy, uderzenia i inne zagrożenia. Nie bez powodu od lat z komputerów z tej serii korzysta się w stacjach kosmicznych, czy podczas prac wykopaliskowych, a więc tam, gdzie panują najtrudniejsze warunki.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Zapobieganie wypaleniu zawodowemu

11 lutego 2019
Close