18 maja 2024

Biżuteria w dniu zakupu zachwyca swoim blaskiem i nienagannym wyglądem. Nawet jeśli nie jest bardzo kosztowna i świetnej jakości, może zachować taki stan przez długi czas. Trzeba tylko wiedzieć, jak o nią dbać. Ważne jest zwłaszcza jej czyszczenie, by zarówno metale szlachetne, jak i kamienie nie matowiały.

Uwaga na uszkodzenia

Ogólnie można uznać, że biżuteria srebrna czy złota są dość odporne na uszkodzenia, a na pewno na działanie czasu. Metale te są wytrzymałe, trudno jest je więc na przykład zarysować. Jednak nie oznacza to, że nie trzeba ich oszczędzać, warto więc na przykład zdejmować pierścionki do prac domowych. Jest to polecane tym bardziej, że na biżuterię kontakt z detergentami ma bardzo zły wpływ, powoduje zwłaszcza jej matowienie. Ogólnie jednak biżuteria srebrna czy złota, a właściwie każda inna też, nie lubi kontaktu z wilgocią, należy więc unikać moczenia ozdób – to między innymi z tego względu zastrzega się, że perły bardzo nie lubią być skrapiane perfumami. Dotyczy to wszelkich ozdób, które nie lubią jakiejkolwiek wilgoci.

przechowywanie biżuterii

Jak czyścić?

Czyszczenie kosztownej biżuterii dobrze jest powierzyć złotnikowi, który zrobi to z gwarancją bezpieczeństwa i świetnego efektu. Jednak na przykład w przypadku biżuterii srebrnej można zrobić to samemu. Popularną metodą jest czyszczenie pastą do zębów, jednak może to grozić porysowaniem powierzchni srebra, poza tym w ten sposób trudno czyści się na przykład łańcuszki. Dużo lepsze efekty daje kąpiel denaturowana, a także stosowanie produktów, które można kupić w zakładzie złotniczym.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Ubezpieczenie na życie

1 kwietnia 2019
Close