18 maja 2024

Czkawką są wywołujące dyskomfort, niekontrolowane i gwałtowne skurcze przepony oraz mięśni oddechowych klatki piersiowej. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na poradzenie sobie z problemem.

Oddech

Jednym ze sposobów jest wstrzymanie powietrza na około 30 sekund. Ma to na celu zwiększenie stężenia dwutlenku węgla w organizmie. Innym sposobem jest również oddychanie w foliową, albo papierową torebkę. Efekt będzie taki sam.

Woda

Przy czkawce pomaga również picie wody. Uspokoi ona rytm pracy przepony i tym samym zlikwiduje czkawkę. Najlepiej jest spożywać zimną wodę i pić ją małymi łyczkami. Wtedy metoda ta będzie najskuteczniejsza.

ssanie cukieru

Cukier

Innym skutecznym sposobem na pozbycie się czkawki jest ssanie czegoś słodkiego, albo po prostu cukru. Działa to w ten sposób, że nowy bodziec odwraca uwagę i mózg zaczyna skupiać się na czymś innym zamiast podtrzymywaniu czkawki. W ten sposób po jakimś czasie ona przechodzi.

Cytryna

Przydatna może okazać się również cytryna. Wystarczy ukroić plasterek i go spożyć w podstawowej jego postaci. Zadziała to na organizm, jak strach. Mocny, kwaśny smak wywoła szok, który pozwoli uspokoić się mięśniom przepony i tym samym czkawka przejdzie.

Poklep po plecach

Warto również poprosić kogoś o poklepanie po plecach. Pomoże to wrócić przeponie do normalnego rytmu pracy. Tym samym uporczywa czkawka powinna przejść.

Podsumowując można powiedzieć, że istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z czkawką. Najskuteczniejsze w walce z czkawką będzie połączenie kilku metod stosowanych zamiennie.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Modne i wygodne meble ogrodowe

17 lutego 2019
Close