19 czerwca 2024

Nie ulega wątpliwości, że wychowywanie dzieci to niemałe wyzwanie. Odnoszenie sukcesów w tej dziedzinie życia to powód do zadowolenia i satysfakcji. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak zwiększyć szanse na to, aby dziecko się słuchało.

Pedagogiczny, odpowiedni ton oraz kontakt wzrokowy

Nie sposób przecenić wartości dobrego, pedagogicznego podejścia. Umiejętne rozmowy i tłumaczenie dziecku zasad postępowania stanowią fundament rodzicielstwa. Odpowiedni ton głosu i kontakt wzrokowy mają wyjątkowe znaczenie w budowaniu więzi emocjonalnej z synem lub córką.
Jeśli będziemy traktować malca z szacunkiem i godnością, efekty odczujemy prędzej czy później. Jako rodzice jesteśmy wzorem, a nasze zachowania są podświadomie powielane przez dzieci. Nie wystarczy powiedzieć, że coś jest złe. Aby wymagać właściwych zachowań, dobrze jest dawać właściwy przykład.

Jasne zakazy oznaką miłości i zainteresowania

Dzieci muszą mieć jasno sprecyzowane zasady i ustalone granice. Kiedy wiedzą, co jest dobre, a co złe, łatwiej im podejmować samodzielne decyzje. Kiedy dziecko zrobi coś złego, a nie da się tego uniknąć, należy przeprowadzić z nim rozmowę dyscyplinującą, z której dowie się, o czekających konsekwencjach. Ważne jest, aby taka rozmowa przebiegała w spokoju. Sensowne zakazy, ustalone z miłości, sprawiają, że dziecko chętniej je respektuje. Jeśli widzi korzyści płynące z mówienia prawdy, uczciwości i okazywania cierpliwości, będzie rosło na prawdomównego, spokojnego człowieka.

okazanie zrozumienia i miłości do dziecka

Warto znajdować czas na regularne, szczere rozmowy z dziećmi, nawet jeśli są jeszcze małe. Niekiedy może się wydawać, że nasze wysiłki idą na marne, jednak na efekty zazwyczaj trzeba poczekać, bo wychowanie nie jest jednorazowym zadaniem, ale wielopoziomowym procesem.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Czy warto kupować warzywa i owoce EKO?

28 czerwca 2018
Close