Kominek w salonie bez wątpienia pełni funkcję estetyczną, ogrzewając dodatkowo pomieszczenie ciepłem z paleniska. Tańczące płomienie ognia działają uspokajająco, stwarzając w pomieszczeniu przytulny klimat. Jednak kominek dzięki zainstalowaniu systemu dystrybucji gorącego powietrza, może stanowić dodatkowe źródło ciepła nie tylko w salonie, ale także w całym domu.
W jaki sposób działa system dystrybucji gorącego powietrza
Schemat działania systemu dystrybucji gorącego powietrza nie jest skomplikowany i składa się z kilku prostych etapów. Podczas spalania paliwa, ogień rozgrzewa wkład kominkowy, unosząc ciepłe powietrza w górne części instalacji. Z wykorzystaniem specjalnych przyłączy, ciepło rozprowadzane jest przewodami do wszystkich pomieszczeń, gdzie zamontowano wyloty. Za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza można ogrzać wszystkie pomieszczenia w domu lub ograniczyć się tylko do tych, z których najczęściej się korzysta. Wówczas z powodu mniejszego rozgałęzienia przyłączy, ciepło jest bardziej skoncentrowane, ułatwiając ogrzanie tylko wybranych pokoi. Należy jednak pamiętać, że system dystrybucji gorącego powietrza, mimo że jest bardzo wydajny i energetyczny, nie może stanowić jedynego źródła ciepła w domu. Jest to regulowane przepisami prawa, dlatego ogrzewanie kominkowe może być tylko dodatkiem do pozostałej instalacji grzewczej, jednak takie rozwiązanie pozwala na znaczne oszczędności ponoszone z tytułu docieplania pomieszczeń.
Grawitacyjny system dystrybucji gorącego powietrza
Ciepłe powietrze może być rozprowadzane za pomocą systemu grawitacyjnego lub wymuszonego. W przypadku, gdy założeniem jest ogrzanie niewielkiej powierzchni składającej się z pomieszczenia, w którym zamontowany jest kominek oraz najbliższych, sąsiadujących pokoi o niewielkim metrażu, lepszym rozwiązaniem będzie system grawitacyjny. Działanie takiej instalacji polega na tym, że ciepłe powietrze gromadzi się w komorze grzewczej, a następnie rozprowadzane jest za pomocą przewodów do połączonych z systemem pomieszczeń. Taka dystrybucja gorącego powietrza jest wystarczająca w domach o niewielkim metrażu, a daje dobre rezultaty grzewcze i pozwala utrzymać optymalną temperaturę w wybranych pomieszczeniach.
Wymuszony system dystrybucji gorącego powietrza
Taką instalację stosuje się w przypadku domów o dużym metrażu, w których konieczne jest rozprowadzenie ciepła na dalsze odległości. Przewody mogą sięgać nawet 10 metrów, dlatego za pomocą wymuszonego systemu dystrybucji gorącego powietrza, możliwe jest ogrzanie większej przestrzeni. Montaż takiej instalacji jest bardziej skomplikowany i droższy w eksploatacji, gdyż wymaga podłączenia aparatu nawiewnego z wentylatorem, co wiąże się z koniecznością poboru prądu. Mimo to dystrybucja gorącego powietrza za pomocą wymuszonego systemu jest dużo korzystniejsza z punktu widzenia rachunków ponoszonych na utrzymanie głównego źródła grzewczego, które w sezonie zimowym może generować wysokie koszty ponoszone na paliwo opałowe.
You must be logged in to post a comment.