20 kwietnia 2024

Człowiek średnio śpi 1/3 swojego życia. Z tego względu warto zadbać o wygodne łóżko sypialniane, dzięki któremu czas przeznaczony na sen spożytkujemy właściwie. Pojawia się, więc pytanie. Jakie wybrać łóżko do sypialni, aby budzić się codziennie wypoczętym i wyspanym.

Co powinno posiadać wygodne łóżko?

Każdy z nas chciałby wypocząć po ciężkim dniu, leżąc w komfortowym łóżku otulony przytulną pościelą. Być ogarniętym błogim spokojem zapominając o całym świecie. Tak właśnie powinniśmy czuć się w dobrym, czyli po prostu wygodnym łóżku.

Podstawowe klasyczne łóżko składa się zazwyczaj z ramy, zagłówka oraz stelaża i materaca. Każdy z powyższych elementów może inaczej wyglądać w poszczególnych konfiguracjach. Głównym ich zadaniem jest jednak niezmiennie zapewnienie naszej wygody. Podstawą każdego łóżka jest jednak prawidłowo dobrany materac. Materac nie może być za miękki oraz zbyt twardy, wszystko uzależnione jest od wagi osoby na nim leżącej. Ponadto materac musi być także dostosowany do wzrostu. Ze względu na tyle zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę, powinniśmy zakupić go oddzielnie. Tylko w ten sposób dostosujemy wszystkie parametry.

łóżka sypialniane

Podobna sytuacja występuje przy wyborze stelaża. Niby niewidoczny element łóżka jednak bardzo ważny. Jego zadaniem jest podtrzymywanie materaca oraz naszego ciała. Stelaż może być na stałe zamontowany do łóżka, może też być podnoszony, dzięki czemu otrzymujemy łatwy dostęp do schowka na pościel.

Jakie powinien być rozmiar łóżka do sypialni?

Kupując łóżko, musimy zastanowić się, ile osób będzie w nim spać. Zazwyczaj jest to jedna lub dwie osoby. Często jednak rodziny z małymi dziećmi śpią razem. W takim wypadku konieczne jest szerokie łóżko minimum 160cm. W wypadku tylko 2 osób zupełnie wystarczy 140cm. Istnieją również modele o szerokości 180cm, a nawet 2m. Oczywiście im szersze, tym lepiej. Trzeba jednak brać pod uwagę wielkość sypialni. Łóżko to nie sofa, co się składa. Raz postawione nie zmieni swojego rozmiaru.

Natomiast odnośnie do długości to zazwyczaj standard wynosi 2m. Dla wysokich osób lepiej wybrać modele o długości 210cm lub 220cm. Ważne jest, aby leżąc na łóżku mieć 10cm luzu u wezgłowia oraz przy dolnej krawędzi.

Do pokoju dla dziecka można zakupić pojedyncze łóżko o szerokości 80cm do nawet 120cm.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie wymiary obejmują jedynie obszar materaca. Należy, więc doliczyć kilka cm na ramę łóżka, a te mogą być wąskie albo szerokie do 8cm i tapicerowane. Warto dokładnie zmierzyć rozmiar ramy, aby później uniknąć problemów z ustawieniem mebla w sypialni.

Wykończenie łóżka

Rama łóżka wraz z zagłówkiem może być wykończona w różnych materiałach. Może to być samo drewno w odpowiednim zabarwieniu, ale także modele tapicerowane pokryte różnorodnymi rodzajami tapicerki. Dla osób zastanawiających się nad wyborem zagłówka, to sugeruje się modele miękkie tapicerowane. Są bardziej komfortowe, gdy chcemy się oprzeć, na przykład podczas czytania książki.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Kluczowe elementy konstrukcji przenośnika taśmowego – wsporniki

20 października 2019
Close