Białaczka to choroba, której przebieg jest agresywny i wymaga wdrożenia specjalnych procedur medycznych. Wczesne wykrycie i podjęcie leczenia dają duże szanse na wyzdrowienie, jednak proces jest ten bardzo skomplikowany. Najskuteczniejszą metodą, która umożliwia chorym powrót do zdrowia, jest przeszczep szpiku kostnego. Dawcą może zostać każdy, kto spełnia określone wymagania i jest gotowy poświęcić cząstkę siebie dla ratowania życia ludzkiego.
Znalezienie zgodnego dawcy
Wbrew pozorom znalezienie dawcy, który będzie miał zgodny genotyp z chorym, jest bardzo trudne. Początkowo szuka się szpiku w najbliższej rodzinie, jednak realne szanse na zalezienie zgodności genetycznej są niewielkie. Aby zwiększyć szanse chorych, powstała baza potencjalnych dawców, którzy oferują swoją pomoc. Mimo to, znalezienie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne, szczególnie w przypadku rzadkiego genotypu. Nie wszyscy mogą zostać dawcami, jednak chęć niesienia pomocy chorym, można zaspokoić poprzez przekazanie 1% na białaczkę. Środki zebrane z datków są wykorzystywane na wspieranie leczenia chorych oraz poszerza nie inicjatywy dawstwa, wśród osób jeszcze niezarejestrowanych.
Kto może zostać dawcą?
Dla wielu ludzi niesienie pomocy innym jest sensem życia, dlatego chcą wspierać chorych na wszystkie dostępne sposoby. Może to być przekazany 1% na białaczkę, udział w wolontariacie lub zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Dawcą może zostać każdy pomiędzy 18 a 50 rokiem życia, mogący się pochwalić dobrym zdrowiem i wyrażający świadomą chęć niesienia pomocy. Należy pamiętać, że rejestracja w bazie nie jest jednoznaczna z dawstwem szpiku. Niektórzy przez całe życie nie trafią na swojego bliźniaka genetycznego, mimo szczerych intencji i gotowości do pomocy. Dzieje się tak dlatego, że genotypy każdego człowieka różnią się od siebie i trudno znaleźć 100% zgodności między dwoma osobami. Z tego powodu tak ważne jest budowanie świadomości wśród społeczeństwa, gdyż większa ilość zarejestrowanych potencjalnych dawców, znacząco podnosi szansę chorego na znalezienie bliźniaka genetycznego.
You must be logged in to post a comment.