2 marca 2024

Praca zawodowa – nawet ta wymarzona i najwspanialsza, może okresowo powodować zmęczenie fizyczne albo psychiczne. Trzeba umieć przeciwdziałać takim stanom. Długotrwałe przemęczenie, nadmiar obowiązków i brak satysfakcji z ich wykonywania może bowiem prowadzić do wypalenia zawodowego, z którym znacznie trudniej jest się zmierzyć.

Czym różni się wypalenie zawodowe od zwykłego zmęczenia pracą?

Najprościej można powiedzieć – że to analogia do różnicy pomiędzy smutkiem, a depresją. Oba zagadnienia dotyczą sfer, które trudno zdefiniować jednoznacznie i w których wciąż istnieje wiele tematów tabu. Dlatego zdarzają się sytuacje, kiedy błahe problemy przeradzają się w stan, w którym potrzebna staje się fachowa pomoc, aby móc się z nimi uporać. W przypadku depresji pomocni bywają psychologowie i terapie, na których można znaleźć źródło swoich problemów. W przypadku wypalenia zawodowego warto znać objawy i wiedzieć, jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym – zarówno u siebie, jak i współpracowników czy podwładnych.

zmęczenie zawodowe

Kogo dotyczy zjawisko wypalenia zawodowego?

Wbrew pozorom, stan ten może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy rodzaj wykonywanej pracy. Można jednak wyróżnić kilka grup zawodowych, pośród których zjawisko to jest powszechne i niesie za sobą daleko idące, bardzo negatywne skutki – zarówno dla samych pracowników, jak i ich otoczenia. Najczęściej mówi się i pisze o wypaleniu zawodowym nauczycieli, pielęgniarek czy pracowników socjalnych – czyli profesji związanych z pomocą innym ludziom i wymagających stałego otwarcia na potrzeby innych.

Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu – szkolenia

Wymienione grupy zawodowe powinny szczególnie zwracać uwagę na pojawiające się symptomy, aby w porę zapobiegać nawarstwieniu się problemów. W tym celu warto poznać zarówno schemat objawów jak i sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem zawodowym. Szkolenia uczące jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu dają cały pakiet narzędzi pomocnych w takich sytuacjach. Oferujemy cykliczne zajęcia w wielu miastach Polski – Białymstoku, Gdańsku, Olsztynie, Lublinie czy Katowicach. Zapraszamy także do naszej siedziby w Łodzi.

Show Full Content
Close

NEXT STORY

Close

Czy palisada betonowa w ogrodzie to dobry wybór?

29 listopada 2021
Close